Prostata        www.DoZdrowia.com - portal medyczny

Badania prostaty

Badanie prostaty wykonuje lekarz urolog. Zazwyczaj zaczyna się od wywiadu z pacjentem i badania per rectum czyli palcem przez odbyt. Dzieki niemu mozna sprawdzić czy prostata jest zdrowa, gładka i sprężysta. Często robi się też analizy krwi i moczu.

Jeżeli lekarz podejrzewa raka, konieczne są dalsze badania, np. biopsja gruboigłowa - polegająca na pobraniu wycinka prostaty i poddaniu go analizie (badanie histopatologiczne - okresla czy to nowotwor i jak bardzo złośliwy w skali Gleasona). Mozliwa jest tez biopsja cienkoigłowa, stosowana gdy po gdy po badaniu per rectum jest prawdopodbne że rozwinął się rak.

Innym badaniem jest USG prostaty poprzez powłoki brzuszne, urolog po obejrzeniu go może określić czy prostata jest przerośnięta.

Popularne jest badanie krwi, określające poziom PSA (prostate specyfic antigen - specyficzny antygen sterczowy). Ważne by test PSA wykonywać najwcześniej 2 dni po badaniu per rectum, to badanie podwyższa wynik antygenu.Stężenie PSA nie powinno przekraczać 4 ng/ml krwi. Wzrost stężenia PSA (niespowodowany badaniem per rectum) może oznaczać raka albo zapalenie stercza. Niestety pomiar stężenia PSA może dać zła wyniki - zarówno prawidłowy wynik nie wyklucza raka, jak i podwyższony wynik nie wyklucza zdrowego gruczołu krokowego.

W przypadku podejrzenia raka robi się badanie enzymu kwaśnej fosforazy sterczowej (PAP) we krwi, by sprawdzić czy nowotwór nie rozprzestrzenił się na inne narządy. Wykonuje się także scyntygrafię kości w celu sprawdzenia czy rak nei zaatakował kości, istnieje także badanie ProstaScint - podobne do scyntygrafii kości ale poddaje obserwacji głównie tkanki, jest bardziej czułe od rezonans magnetycznego i tomografii komputerowej w wyryciu zajęcia węzłów chłonnych miednicy

Porady jak mieć zdrową prostatę

Jeżeli chesz mieć zdrową prostatę, i nie mieć kłopotów z przerostem, zapaleniem czy rakiem prostaty, wpisz tu swój adres e-mail i imię.
Otrzymasz dzięki temu za darmo kilka porad na temat przyczyn i leczenia schorzeń prostaty przez e-mail.

Zamkniecie 1. Strona głowna
 2. Choroby prostaty (stercza)
 3. Rak prostaty
 4. Przerost stercza
 5. Gruczolak
 6. Zapalenie prostaty
 7. Badania
 8. Badanie per rectum
 9. Poziom PSA
 10. Leki
 11. Laser - leczenie
 12. Stercze
 13. Palma sabal - lek na prostatę
 14. Pro State Power (i opinie)
 15. Dieta przy problemach z prostatą
 16. Prostata u psa
Inne męskie problemy:     przedwczesny wytrysk,     łysienie    
Informacje tu przedstawione maja jedynie charakter edukacyjny, i nie są poradą lekarską. Informacje tu podane stosujesz na własną odpowiedzialność. Jeżeli masz problemy, lepiej jednak idź do lekarza.